Сабақ жоспары «Екілік арифметика» (8 сынып)
Бисенова Гульнара Муратовна
Астана қаласы №56 мектеп-лицейінің
информатика пәні мұғалімі
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы: Екілік арифметика
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың екілік санау жүйесінде кестені пайдаланып арифметикалық
амалдар (көбейту, бөлу) қолдануды үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың теориялық білімдерін практикада тиімді қолдану
дағдыларын қалыптастыру, оқушы ойын дамыту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа,сауаттылыққа тәрбиелеу,еңбекке баулу.
Сабақтың түрі: прктикум элементтері бар
түсіндірмелі-көрнекілікті
Пән аралық
байланыс: қазақ, орыс, ағылшын тілдері, математика пәні.
Көрнекілігі: оқулық, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың өтілу барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Пікіо алмаса отырып оқушыларды сабаққа бағыттау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
-Екілік санау жүйесіндегі қосу ережесін пайдаланып жауап беру:
0+0, 0+1, 1+0, 1+1
-Екілік санау жүйесіндегі қосу ережесін пайдаланып жауап беру:
0-0, 1-0, 0-1, 1-1
ІІІ. Практикалық жұмыс
А) Информатикалық диктант түрінде:
0011, 1010,11,001,111,1111,00001 екілік жүйедегі сандарды ондық жүйеге ауыстыру.
15,65,32,42,25,81 ондық жүйедегі сандарды сегіздік жүйеге ауыстыру.
Б) Арнаулы кестені пайдаланып сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыруды орындату.
Екілік с.ж. ондық с.ж. ауыстыру:
1111000101—229, 100100—36,
Сегіздік с.ж. ондық с.ж. ауыстыру:
466——310,1563——883, 3В3А——15162
3. Оналтылық с.ж.с ондық с.ж. ауыстыру:
FA1——4001 5D91——23953
IV. 2 нұсқада таратпа тапсырмалары
І нұсқа
Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру:
1111000101, 100100,
Ондық санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстыру
766,5613, 5622
3. Оналтылық санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру
AF1, 59 D 1
ІІ нұсқа
1.Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру:
1100110101, 1010101,
2.Ондық санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстыру
676,5136, 5226
3. Оналтылық санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру
FA1, 5 D 19
І нұсқа
Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру:
1111000101, 100100,
Ондық санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстыру
766,5613, 5622
3. Оналтылық санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру
AF1, 59 D 1
ІІ нұсқа
1.Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру:
1100110101, 1010101,
2.Ондық санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстыру
676,5136, 5226
3. Оналтылық санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру
FA1, 5 D 19
V.Қорытындылау.
Ауызша сұрақраға жауап беру арқылы қорытындылау:
-Санау жүйесі денеіміз не?
-Қандай түрлерін білеміз?
-Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру ережесі?
-Екілік санау жүйесіндегі қосу ережесі
-Екілік санау жүйесіндегі қосу ережесі
VI.Бағалау
VII. Үйге тапсырма: 7F3A=111111100111010, B7C=101101111100, 2E1=1011100001
Екілік арифметика 8 сынып
Күні: 04.10.17
Сыныбы: 8б
Сабақтың тақырыбы: Екілік арифметика
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға екілік сандармен орындалатын арифметикалық
амалдарда қосу және азайту, көбейту амалдарын тиянақтап түсіндіру.
Білімділік: Оқушыларға екілік жүйедегі кесте бойынша арифметикалық амалдарды
орындап, есептер шығаруда білімдерін тексеру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін және пәнге деген қызығушылығын
дамыту.
Тәрбиелілік: Жан-жақты дамыған білім деңгейі жоғары, теориялық білімін топ
ортасында көрсете алатын жеке тұлғаны тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта .
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: Жаңа сабақты түсіндіру, сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
Оқушыларды тыныштыққа шақыру
Оқушыларды түгелдеу
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру және өткен сабақтарды қайталау:
Информатика ғылымы қай ғасырда пайда болды және қандай сөзден
шыққан?
Инфоматика ғылымы нені зерттейді?
Ақпараттық процесстер дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар?
Ақпаратты беру, сақтау және өңдеу дегеніміз не?
Санау жүйесі дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар?
Цифр және дәреже деп нені айтамыз?
Позициялық және позициялық емес санау жүйесінің айырмашылығы
неде?
Бүтін ондық сандарды екілік санау жүйесіне ауыстыру ережесі.
76 сандарын ондық жүйеден екілік,сегіздік,он алтылық жүйеге қалай
ауыстырамыз?
1001 сандарын екілік жүйеден ондық жүйеге қалай ауыстырамыз?
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Екілік жүйедегі арифметикалық амалдар ондық жүйедегі ережесі бойынша орындалады. Тек айырмашылығы қосу және азайту, көбейту кестесі арқылы орындалады және тек екі цифр қолданылады 0 және 1 сандары.
Қосу кестесі.
Екілік санау жүйесінде 0 және 1 сандарды қосу кезінде мынадай төрт ереже арқылы орындалады:
0+0=0
0+1=1
1+0=1
1+1=10 ( тек қосу амалын орындағанда ғана жоғарғы разрядқа тасмалдау жүреді.)
Қосу амалдарына бірнеше мысалдар қарастырайық:
1001 10012=1*23+0*22+0*21+1*20=910
+ 1010 10102=1*23+0*22+1*21+0*20=1010
10011 9
100112=1*24+0*23+0*22+1*21+1*20=16+0+0+2+1=1910
1910=1910
Нәтижелерін салыстыра отырып, қосудың дұрыс орындалуына көз жеткіздік.
Мысалы: 1101
+ 1011 + 0111
11000 1110
Азайту кестесі.
Азайту ережесін қарастырайық:
0-0=0
0-1=1
1-0=1
1-1=0
Азайту амалын орындау барысында әрдайым абсолюттік шамасы бойынша үлкеннен кіші алынып, үлкен санның таңбасы қойылады.
Мысалы: 1) 0101 01012= 0*23+1*22+0*21+1*20=4+1=510
— 0010 00102=0*23+0*22+1*21+0*20=210
00112 310 510 — 210=310
310=310
Ондықжүйе
Екілік жүйе
0
0000
8
1000
1
0001
9
1001
2
0010
А(10)
1010
3
0011
В(11)
1011
4
0100
С(12)
1100
5
0101
D(13)
1101
6
0110
Е(14)
1110
7
0111
F (15)
1111
Көбейту
0*0=0
1*0=0
0*1=0
1*1=1
Мысалы : 1012мен 1102 екілік Сандарының көбейтіндісін табыңдар.Сандарды көбейтуді кіші разрядтан бастап бағанда орындайық:
101 Тексеру: 1012=1*22+0*21+1*20=5
* 110 1102=1*22+1*21+0*20=6
000 5*6 =3010
101 30=3010
+ 101
11110
111102=1*24+1*23+1*22+1*11+0*20=16+8+4+2+0=3010
IV. Бекіту
1.Екілік санау жүйесі дегеніміз не?
2.Екілік санау жүйесінде қандай арифметикалық амалдар қолданылады?
3. Қосу амалдарын орында:
11102+10012=?10
11012+10112=?10
10112+92=?10
4. Азайту амалын орында:
1) 11102-10012 =?10
2) 10102-01012 =?10
3) 10102-32 =?10
5. Көбейту амалын орындау:
1) 101*101 =?
2) 011*110 =?
V.Сергіту сәті:
Жұмбақтың шешімін тап.
1.Батырмасын басасың,
Қажетті файлды ашасың
(тінтуір)
2.Ақпараттарды қағазға шығарады
Бұл құрылғы қалай деп аталады?
( принтер)
3.Төртбұрышты әйнек
Тұнып тұрған әлек.
(монитор)
4.Қабат – қабат қаттама.
Ақылың болса аттама.
(кітап)
VI. Бағалау
VIІ.Үйге тапсырма: Екілік арифметика
«Екілік арифметика» 8 сынып
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы: Екілік арифметика
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың екілік санау жүйесінде кестені пайдаланып арифметикалық
амалдар (көбейту, бөлу) қолдануды үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың теориялық білімдерін практикада тиімді қолдану
дағдыларын қалыптастыру, оқушы ойын дамыту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа,сауаттылыққа тәрбиелеу,еңбекке баулу.
Сабақтың түрі: прктикум элементтері бар
түсіндірмелі-көрнекілікті
Пән аралық
байланыс: қазақ, орыс, ағылшын тілдері, математика пәні.
Көрнекілігі: оқулық, деңгейлік тапсырмалар.
Сабақтың өтілу барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Пікіо алмаса отырып оқушыларды сабаққа бағыттау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
-Екілік санау жүйесіндегі қосу ережесін пайдаланып жауап беру:
0+0, 0+1, 1+0, 1+1
-Екілік санау жүйесіндегі қосу ережесін пайдаланып жауап беру:
0-0, 1-0, 0-1, 1-1
ІІІ. Практикалық жұмыс
А) Информатикалық диктант түрінде:
0011, 1010,11,001,111,1111,00001 екілік жүйедегі сандарды ондық жүйеге ауыстыру.
15,65,32,42,25,81 ондық жүйедегі сандарды сегіздік жүйеге ауыстыру.
Б) Арнаулы кестені пайдаланып сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыруды орындату.
Екілік с.ж. ондық с.ж. ауыстыру:
1111000101—229, 100100—36,
Сегіздік с.ж. ондық с.ж. ауыстыру:
466——310,1563——883, 3В3А——15162
3. Оналтылық с.ж.с ондық с.ж. ауыстыру:
FA1——4001 5D91——23953
IV. 2 нұсқада таратпа тапсырмалары
І нұсқа
Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру:
1111000101, 100100,
Ондық санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстыру
766,5613, 5622
3. Оналтылық санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру
AF1, 59 D 1
ІІ нұсқа
1.Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру:
1100110101, 1010101,
2.Ондық санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстыру
676,5136, 5226
3. Оналтылық санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру
FA1, 5 D 19
І нұсқа
Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру:
1111000101, 100100,
Ондық санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстыру
766,5613, 5622
3. Оналтылық санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру
AF1, 59 D 1
ІІ нұсқа
1.Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру:
1100110101, 1010101,
2.Ондық санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстыру
676,5136, 5226
3. Оналтылық санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне ауыстыру
FA1, 5 D 19
V.Қорытындылау.
Ауызша сұрақраға жауап беру арқылы қорытындылау:
-Санау жүйесі денеіміз не?
-Қандай түрлерін білеміз?
-Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру ережесі?
-Екілік санау жүйесіндегі қосу ережесі
-Екілік санау жүйесіндегі қосу ережесі
VI.Бағалау
VII. Үйге тапсырма: 7F3A=111111100111010, B7C=101101111100, 2E1=1011100001
Екілік арифметика 8 сынып
Күні: 04.10.17
Сыныбы: 8б
Сабақтың тақырыбы: Екілік арифметика
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға екілік сандармен орындалатын арифметикалық
амалдарда қосу және азайту, көбейту амалдарын тиянақтап түсіндіру.
Білімділік: Оқушыларға екілік жүйедегі кесте бойынша арифметикалық амалдарды
орындап, есептер шығаруда білімдерін тексеру.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін және пәнге деген қызығушылығын
дамыту.
Тәрбиелілік: Жан-жақты дамыған білім деңгейі жоғары, теориялық білімін топ
ортасында көрсете алатын жеке тұлғаны тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта .
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.
Сабақтың әдіс-тәсілі: Жаңа сабақты түсіндіру, сұрақ-жауап
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды тыныштыққа шақыру
Оқушыларды түгелдеу
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру және өткен сабақтарды қайталау:
Информатика ғылымы қай ғасырда пайда болды және қандай сөзден
шыққан?
Инфоматика ғылымы нені зерттейді?
Ақпараттық процесстер дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар?
Ақпаратты беру, сақтау және өңдеу дегеніміз не?
Санау жүйесі дегеніміз не? Оның қандай түрлері бар?
Цифр және дәреже деп нені айтамыз?
Позициялық және позициялық емес санау жүйесінің айырмашылығы
неде?
Бүтін ондық сандарды екілік санау жүйесіне ауыстыру ережесі.
76 сандарын ондық жүйеден екілік,сегіздік,он алтылық жүйеге қалай
ауыстырамыз?
1001 сандарын екілік жүйеден ондық жүйеге қалай ауыстырамыз?
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
Екілік жүйедегі арифметикалық амалдар ондық жүйедегі ережесі бойынша орындалады. Тек айырмашылығы қосу және азайту, көбейту кестесі арқылы орындалады және тек екі цифр қолданылады 0 және 1 сандары.
Қосу кестесі.
Екілік санау жүйесінде 0 және 1 сандарды қосу кезінде мынадай төрт ереже арқылы орындалады:
0+0=0
0+1=1
1+0=1
1+1=10 ( тек қосу амалын орындағанда ғана жоғарғы разрядқа тасмалдау жүреді.)
Қосу амалдарына бірнеше мысалдар қарастырайық:
1001 10012=1*23+0*22+0*21+1*20=910
+ 1010 10102=1*23+0*22+1*21+0*20=1010
10011 910+1010=1910
100112=1*24+0*23+0*22+1*21+1*20=16+0+0+2+1=1910
1910=1910
Нәтижелерін салыстыра отырып, қосудың дұрыс орындалуына көз жеткіздік.
Мысалы: 1101
+ 1011 + 0111
11000 1110
Азайту кестесі.
Азайту ережесін қарастырайық:
0-0=0
0-1=1
1-0=1
1-1=0
Азайту амалын орындау барысында әрдайым абсолюттік шамасы бойынша үлкеннен кіші алынып, үлкен санның таңбасы қойылады.
Мысалы: 1) 0101 01012= 0*23+1*22+0*21+1*20=4+1=510
— 0010 00102=0*23+0*22+1*21+0*20=210
00112 310 510 — 210=310
310=310
Ондықжүйе
Екілік жүйе
0
0000
8
1000
1
0001
9
1001
2
0010
А(10)
1010
3
0011
В(11)
1011
4
0100
С(12)
1100
5
0101
D(13)
1101
6
0110
Е(14)
1110
7
0111
F (15)
1111
Көбейту
0*0=0
1*0=0
0*1=0
1*1=1
Мысалы : 1012мен 1102 екілік Сандарының көбейтіндісін табыңдар.Сандарды көбейтуді кіші разрядтан бастап бағанда орындайық:
101 Тексеру: 1012=1*22+0*21+1*20=5
* 110 1102=1*22+1*21+0*20=6
000 5*6 =3010
101 30=3010
+ 101
11110
111102=1*24+1*23+1*22+1*11+0*20=16+8+4+2+0=3010
IV. Бекіту
1.Екілік санау жүйесі дегеніміз не?
2.Екілік санау жүйесінде қандай арифметикалық амалдар қолданылады?
3. Қосу амалдарын орында:
11102+10012=?10
11012+10112=?10
10112+92=?10
4. Азайту амалын орында:
1) 11102-10012 =?10
2) 10102-01012 =?10
3) 10102-32 =?10
5. Көбейту амалын орындау:
1) 101*101 =?
2) 011*110 =?
V.Сергіту сәті:
Жұмбақтың шешімін тап.
1.Батырмасын басасың,
Қажетті файлды ашасың
(тінтуір)
2.Ақпараттарды қағазға шығарады
Бұл құрылғы қалай деп аталады?
( принтер)
3.Төртбұрышты әйнек
Тұнып тұрған әлек.
(монитор)
4.Қабат – қабат қаттама.
Ақылың болса аттама.
(кітап)
VI. Бағалау
VIІ.Үйге тапсырма: Екілік арифметика
Сабақ жоспары | Күні: 3.10.2014 8-А | Пәні: Информатика | ||
Сабақтың тақырыбы | Екілік арифметика | |||
Сілтемелер, үйлестірме материалдары | Информатика 8 сынып оқулығы, қосымша ресурс | |||
Жалпы мақсаты | Екілік санау жүйесінде қосу, азайту амалдарын орындай алады. Екілік санау жүйесінде қосу, азайту амалының дұрыс екендігін тексере алады. | |||
Уақыты | Өткізу кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурс |
1 мин | Сәлемдесу,Жағымды психологиялық ахуал орнату, | «Шаттық шеңбері». Осы аптада сабақта кездескен қиын сәттерін серпіп тастау | Оқушылар жұмылған жұдырықты жоғары көтеріп, төменге жұдырықты аша серпу | |
1 мин | Топқа бөлу | 1 және 0 саны жазылған ұшақтарды оқушыларға ұсыну | Оқушылар 1 және 0 саны жазылған ұшақтарды таңдау арқылы екі топқа бөлінеді | «Тренингтер мен жаттығулар» |
3 мин | Үй тапсырмасын сұрау |
| «Миға шабуыл сұрақтарвна жауап беру | «Тренингтер мен жаттығулар» |
20 мин | Жаңа сабақ | Екілік арифметиканы қосу /0/ Екілік арифметиканы азайту /1/ | Оқушылар топ болып постер дайындап, қорғайды | 8-сынып оқулық |
5 мин | Жұптық жұмыс | 11102+10012= 11102-10012= 11102+910= 10102-310= | ||
5 мин | Жеке жұмыс | Ұшаққа ондық санау жүйесіндегі қосу мен азайтуды пайдаланып, 2 есеп жазғызу Келесі топтан әрқайсысы бір оқушыдан таңдап, сол оқушыға тапсырмасын ұшырту | Ұшаққа ондық санау жүйесіндегі қосу мен азайтуды пайдаланып, 2 есеп жазу Келесі топтан әрқайсысы бір оқушыдан таңдап, сол оқушыға тапсырмасын ұшыру. Тапсырманы алған оқушы орнында жеке орындайды. Ондық жүйедегі санды екілік жүйеге көшіреді | |
7 мин | Пилот-Штурман Компьютерменжұптық жұмыс | Калькулятор бағдарламасын іске қосамыз Вид – программист командасын орындаймыз Сол жақта санау жүйелерінің түрлерінен Dec, өлшем бірлігінен 8 байт таңдаймыз. Берілген 1-ші есепті жазамыз. Шешімін шығарамыз Санау жүйелерінің түрлерінен Bin-ге озгертеміз Есептің шешуін өзіміздің есептің шешуімен тексереміз Екінші есепті де дәл осындай жолмен шығарып тексереміз | Тапсырманы берген әр оқушы тапсырманы орындаған оқушыға пилот болып нұсқау беріп отырады | |
3 мин | Рефлексия |
| Топ басшылары бағалау парағындағы оқушылардың формативті бағасын шығарып береді Сабақты екі жұлдыз, бір тілек арқылы топтар бір-бірін бағалау | Стикер |
РЕФЛЕКСИЯ |
«Екілік арифметика» 8 сыныпқа араналған сабақ жоспары
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
ИнформатикаКүні
03.10.2016 ж
Сынып
8 «б»
Сабақтың тақырыбы
№5 Сабақ «Екілік арифметика»
Жалпы мақсаты
Тақырыпты Блум таксономиясы арқылы сыни тұрғыдан игере отырып, санау жүйесіндегі екілік санау жүйесі туралы білімдерін қалыптастыра отырып, қолданатын арифметикалық амалдармен танысады. Сонымен қатар жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге, есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыта отырып, берілген тақырыпты еркін игереді.
Түйінді идеясы
Білекті-бірді жығады,
Білімді-мыңды жығады
Оқушылар үшін оқу нәтижелері
Оқушылар (ондық, екілік, сегіздік, оналтылық) санау жүйелерімен танысады. Санау жүйесіндегі екілік санау жүйесі туралы білімдерін қалыптастыра отырып, арифметикалық амалдарды қолдануға үйренеді. Топпен жұмыс істеп идея бөліседі. Бір-бірін тыңдайды, кеңес береді. Шығармашылық тапсырмамен жұмыс жасайды.
Сабақта қолданылатын материалдар
А4 қағаз, АКТ, стикерлер, оқулық.
Оқыту әдістері
Блум таксономиясы алты ойлау деңгейі. Оқушылардың өзара белсенділігін арттырып қызығушылығын ояту.
Дерек көздері
Кесте, мысалдар, 8 сынып оқулықтары. www.bilimland.kz сайты. Екілік сж
Тапсырмалар
Мұғалімнің іс-әрекеті
3 мин
Ұйымдастыру. Топқа бөлу.
Үйге тапсырма. Санау жүйелерінің тарихы туралы реферат дайындаңдар.
Тапсырмалар:
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Білу 7 мин
Тапсырма №1. «Миға шабуыл» әр түрлі сұрақтар арқылы оқушылардың білім деңгейін тексеру.
Ашық, жабық сұрақтарға жауап беру
1) Санау жүйесі деген не?
2) Санау жүйесінің қандай айырмашылығы бар?
3) Санау жүйесін неше топқа бөліп қарауға болады? Мысал келтір.
4) Санау жүйесі неден құралады?
Түсіну 5 мин
Тапсырма №2. Жаңа сабақ.
Бейне жазба
Сұрақ-жауап, мысалдарды қарастыру арқылы түсінеді.
Екілік санау жүйесіндегі арифметикалық амалдар ережесі
ҚосуАзайту
Көбейту
0 + 0 = 0
0 + 1 = 1
1 + 0 = 1
1 + 1 = 10
бір көрші (үлкен) разрядқа тасымалданады.
0 – 0 = 0
1 – 0 = 1
0 – 1 = 1 көрші (үлкен) разрядтан бірді қарызға аламыз.
1 – 1 =0.
0*0 = 0
1*0 = 0
0*1 =0
1*1 = 1
Бейне жазбада көргендері туралы ойларын ортаға салу.
Арифметикалық амалдар қосу, азайту және көбейту:
Қолдану 15 мин
Тапсырма №3. Топпен жұмыс тақырыпты ашу.
Топпен жұмыс.
Практикалық тапсырма орындау.
1-топ, 2-топ, 3-топ берілген мысалдарды орындау.
Тапсырма: оқулықтан 19-20 бет
Талдау 5 мин
Тапсырма №4.
Санау жүйесіндегі жүйелердің айырмашылығын салыстырмалы талдау жасау.
Салыстырмалы талдау жасау
Жинақтау 7мин
Тапсырма №5. Тест жұмысы.
Өткен тақырыптан білімдерін деңгейлік тапсырмалар арқылы жинақтайды.
1-топ, 2-топ, 3-топ
Тест жұмысы
Бағалау 3 мин
Сұраққа жауап беру арқылы.
Санау жүйесінің маңыздылығы қандай?
Кері байланыс
Рефлексия
Мен бүгін ………………..
Маған ………………………
Мен үшін………………….
Егер де мен……………….
Алдағы уақытта……….
Жана түсініктер:
Екілік санау жүйесінде арифметикалық амалдар ондық жүйедегі ережелер бойынша орындалады, айырмашылығы-санау жүйесінің негізі екіге тең және тек екі цифр ғана пайдаланылады.
ҚОСУ
0 + 0 = 0
1 + 0 = 1
0 + 1 = 1
1 + 1 = 10 бір көрші (үлкен) разрядқа тасымалданады.
Мысалы.
101
+
011
Қосу процесін кезеңімен қарастырайық.
1. Алдымен қосу кіші разрядта орындалады:
1 + 1 = 10. Қосындының кіші разрядына 0 жазылады да, бірлік алдыңғы үлкен разрядқа тасымалданады,
2.Келесі сол жай разрядтың цифрлары мен тасымалдың бірлігі қосылады:
0+1 + 1 = 10. Қосындының бұл разрядында 0 жазылады да, бірлік тағы да келесі
үлкен разрядқа тасымалданады.
3.Енді үшінші сол жақ разрядтың цифрлары мен тасымалоын бірлігі
қосылады:
1 + 0 + 1 = 10. Бұл разрядта 1 жазылады, ал бірлік келесі үлкен разрядқа тасымалданады, т.с.с.
4. Нәтижеде
101
+
011
1000 алдық.
Сонымен, 10002 = 810.
Қосу — екілік арифметикадағы маңызды оперция. Компьютерде екілік сандармен орындалатын басқа үш арифметикалық операция — азайту, көбейту. бөлу, әдепе косудың көмегімен орындалады.
АЗАЙТУ
0 – 0 = 0
1 – 0 = 1
0 – 1 = 1 көрші (үлкен) разрядтан бірді қарызға аламыз.
1 – 1 =0.
Мысалы:
1010
—
101
1. Кіші разрядта: 0-1. Сондықтан үлкен разрядтан бірлікті карызға аламыз да, 10 -1 = 1—ді табамыз.
2. Келесі разрядта 0-0 = 0 болады.
3.Сол жақтағы разрядта тағы да: 0-1. Үлкен разрядтан 1-ді карызға алып, 10-1
1-ді табамыз.
4.Келесі разрядта 0 қалады.
5.Нәтижеде
1010
—
101
101 алдық.
КӨБЕЙТУ
0*
0 = 0
1
*
0 = 0
0
*
1 =0
1
*
1 = 1
Мысал. 1012 мен 1102 екілік сандарының көбейтіндісін табыңдар. сандарды көбейтудің кіші разрядтан бастап бағанда орындайық.
101 Тексеру: 1012 = 1 *22+0*21+1 *2° =5
* 1102 = 1*22 +1*21 +0*20 = 6
110
000
101
+
101
11110
111102= 1*24+1*23+1*22+1*21+0*2° = 16+8+4+2+О-ЗО10, яғни 5*6=30
БӨЛУ
Екілік санау жүйесінде бөлу — ондық жүйедегі (бұрыштап) сатылап бөлу сияқты орындалады. Екілік жүйеде бөлу мейлінше оңай орындалады, өйткені бөліндінің кезекті цифры тек нөл немесе бірлік қана болады.
302
0
15
2
1
7
2
1
3
2
1
1
2 (екілік санның үлкен цифры)
Мысал. 30 санын 5 санына бөлейік. Ол үшін 3010 санын екілік 111102 -ге ауыстырайық,
510 — 1012-ге сатылап бөлуді орындайық.
11110101
101
11
‘ 101
0
1102 = 610
Сабақ жоспары | Күні: 3.10.2014 8-А | Пәні: Информатика | ||
Сабақтың тақырыбы | Екілік арифметика | |||
Сілтемелер, үйлестірме материалдары | Информатика 8 сынып оқулығы, қосымша ресурс | |||
Жалпы мақсаты | Екілік санау жүйесінде қосу, азайту амалдарын орындай алады. Екілік санау жүйесінде қосу, азайту амалының дұрыс екендігін тексере алады. | |||
Уақыты | Өткізу кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурс |
1 мин | Сәлемдесу,Жағымды психологиялық ахуал орнату, | «Шаттық шеңбері». Осы аптада сабақта кездескен қиын сәттерін серпіп тастау | Оқушылар жұмылған жұдырықты жоғары көтеріп, төменге жұдырықты аша серпу | |
1 мин | Топқа бөлу | 1 және 0 саны жазылған ұшақтарды оқушыларға ұсыну | Оқушылар 1 және 0 саны жазылған ұшақтарды таңдау арқылы екі топқа бөлінеді | «Тренингтер мен жаттығулар» |
3 мин | Үй тапсырмасын сұрау |
| «Миға шабуыл сұрақтарвна жауап беру | «Тренингтер мен жаттығулар» |
20 мин | Жаңа сабақ | Екілік арифметиканы қосу /0/ Екілік арифметиканы азайту /1/ | Оқушылар топ болып постер дайындап, қорғайды | 8-сынып оқулық |
5 мин | Жұптық жұмыс | 11102+10012= 11102-10012= 11102+910= 10102-310= | ||
5 мин | Жеке жұмыс | Ұшаққа ондық санау жүйесіндегі қосу мен азайтуды пайдаланып, 2 есеп жазғызу Келесі топтан әрқайсысы бір оқушыдан таңдап, сол оқушыға тапсырмасын ұшырту | Ұшаққа ондық санау жүйесіндегі қосу мен азайтуды пайдаланып, 2 есеп жазу Келесі топтан әрқайсысы бір оқушыдан таңдап, сол оқушыға тапсырмасын ұшыру. Тапсырманы алған оқушы орнында жеке орындайды. Ондық жүйедегі санды екілік жүйеге көшіреді | |
7 мин | Пилот-Штурман Компьютерменжұптық жұмыс | Калькулятор бағдарламасын іске қосамыз Вид – программист командасын орындаймыз Сол жақта санау жүйелерінің түрлерінен Dec, өлшем бірлігінен 8 байт таңдаймыз. Берілген 1-ші есепті жазамыз. Шешімін шығарамыз Санау жүйелерінің түрлерінен Bin-ге озгертеміз Есептің шешуін өзіміздің есептің шешуімен тексереміз Екінші есепті де дәл осындай жолмен шығарып тексереміз | Тапсырманы берген әр оқушы тапсырманы орындаған оқушыға пилот болып нұсқау беріп отырады | |
3 мин | Рефлексия |
| Топ басшылары бағалау парағындағы оқушылардың формативті бағасын шығарып береді Сабақты екі жұлдыз, бір тілек арқылы топтар бір-бірін бағалау | Стикер |
РЕФЛЕКСИЯ |